ایتا دانشگاه     آی گپ دانشگاه     روبیکا دانشگاه
مركز آموزشی، پژوهشی و درمانی قائم(عج)

رئیس بخش

دکتر محمد رضا فرزانه فر

سرپرستار

فاطمه خدادادی

بخش پروسیجرها (مداخلات تشخیصی درمانی)

بخش ما با هدف ارائه خدمات با کیفیت در حوزه تخصصی و با کمک کارکنان با تجربه در خدمت می باشد.

خدمات ما

  • آندوسکوپی
  • کولونوسکوپی
  • کولپوسکوپی.
  • برونکوسکوپی
  • بیوپسی عصب و عضله.
  • بیوپسی تیروئید fna
  • مایع مغزی نخاعی LP.

فعالیت ما

تماس با ما

38012388 - 38012275 - 38012416 - 38012080

آندوسکوپی

در روش آندوسکوپی درون بدن با استفاده از آندوسکوپ مشاهده و معاینه می‌شود.این وسیله لوله منعطف، بلند و باریکی است که منبع نور و دوربین ویدیویی کوچکی در سر آن قرار دارد. تصاویر درون بدن روی صفحه نمایشگر قابل مشاهده است. آندوسکوپ را می‌توان از راه دریچه‌ای طبیعی، مانند دهان یا مقعد، یا از طریق ایجاد برش کوچکی در پوست (عملی موسوم به جراحی سوراخ کلید) وارد بدن کرد.

برونکوسکوپی

برونکوسکوپی روشی است که به شما اجازه می‌دهد پزشکان ریه‌ها و مجاری هوا را مشاهده کنند. این کار معمولاً توسط پزشکی انجام می‌شود که متخصص اختلالات ریوی است (یک متخصص ریه). در طی برونکوسکوپی، یک لوله نازک (برونکوسکوپ) از بینی یا دهان، از گلو و از طریق ریه‌ها عبور می‌کند.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپ یک ابزار لوله ای شکل، منعطف و باریک است. طول لوله آن متغیر و بیین 125 سانتی‌متر (48 اینچ)تا 183 سانتی‌متر (72 اینچ) است، و دوربین ویدیویی کوچکی نیز به سر آن متصل است تا پزشک بتواند از آن برای تهیه تصویر یا فیلم از روده بزرگ (کولون) استفاده کند. به کمک کولونوسکوپ می‌توان تمام روده بزرگ و بخش پایینی روده کوچک را مشاهده نمود

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیص بیماری برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلول‌های دهانه رحم را بررسی می‌کند. در ادامه چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کرد، از آن نمونه‌گیری کرده و برای بررسی‌های بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستد. در حقیقت کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می‌تواند سلول‌های بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. حال آنکه درصد عملکرد صحیح روش‌هایی مثل پاپ‌اسمیر تنها 60 درصد است.

ERCP

ERCP - Endoscopic Retrograde Cholangio Pancreatography یک روش تشخیصی ، درمانی پیشرفته ، با تکنیک بالا و تهاجمی است که با ترکیب دو روش فنی " آندوسکوپی" و " فلوروسکوپی" انجام شده و برای تشخیص و درمان بیماری های مجاری صفراوی و پانکراس به کار می رود.

نمونه برداری تیروئید

تیروئید یکی از مفید ترین غدد داخل بدن می باشد، اما می تواند همچون هر عضو دیگری از بدن درگیر سلول های سرطانی شود. به منظور پیگیری وضعیت تیروئید شما، پزشک متخصص ممکن است نمونه برداری از تیروئید را برای شما تجویز نماید.در طول این پروسه مقداری از تیروئید و یا ندول تیروئید برداشته شده و در آزمایشگاه کشت می شود. وجود ندول در تیروئید بسیار رایج می باشد.

نمونه برداری مایع مغزی نخاعی

Lumbar puncture یا LP، روشی رایج برای استخراج و نمونه برداری مایع مغزی نخاعی می باشد که در ناحیه تحتانی کمر انجام می گیرد. مایع مغزی نخاعی یا CSF، مایعی است که مغز و نخاع را احاطه کرده و مانند یک بالشتک از آن ها محافظت می کند. پونکسیون کمری در تشخیص برخی بیماری ها مانند مننژیت، انسفالیت، سندروم گیلن باره، MS و خونریزی در اطراف مغز کمک می کند. همچنین از این روش برای تزریق بی حس کننده های نخاعی و شیمی درمانی نیز استفاده می شود

توانمندی های ویژه

تجهیزات و امکانات

دستگاه اِندو سونوگرافی

دستگاه اندو سونوگرافی

دستگاه اِندو سونوگرافی

تست ورزش

دستگاه ERCP

دستگاه ERCP

اندوسكوپی و كولونوسكوپی

دستگاه تست تنفس FUJI

برونكوسكوپي

آمادگی های پروسیجرها

آموزش

بیماران در بدو ورود به بیمارستان و بستری شدن به دلیل برخی ناآگاهی ها با مشکلاتی مواجه هستند که آموزش های پرستاران سبب کاهش اضطراب و بهبود روند درمان آن ها می شود. پرستاران که اکثر آنها تیم های درمانی را تشکیل می دهند، با توجه به ارتباط و دسترسی بیشتر به بیمار و خانواده های آنها، زمان زیادتری را صرف مراقبت از بیمار و آموزش به وی می کنند و می توانند در بهبود روند بیماری نقش موثری داشته باشند.آموزش به بیماران که توسط پرستاران انجام می شود از جمله مواردی است که سودمندی های فراوانی از جمله افزایش رضایت مندی، بهبود کیفیت زندگی و کاهش عوارض بیماری ها را به دنبال دارد.همچنین کاهش هزینه های درمانی و کاهش میزان مراجعه مجدد بیماران به مراکز درمانی از دیگر مزیت های ارائه آموزش به بیماران است که این موضوع را می توان در تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار موثر دانست.
## مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی قائم (عج)
آموزش به بیمار
آموزش نحوه مواجهه با بیماری ...
آموزش نحوه استفاده از ...
آموزش به همراه بیمار
چگونه به بیمارتان می توانید کمک کنید
هنگام جابجایی بیمار چه اقداماتی باید انجام داد؟
قبل از ازمایش خون
حداقل هشت ساعت قبل از انجام آزمایش خون باید ناشتا بود
پیشگیری
پیشگیری از کرونا
پیشگیرزی از عفونت های بیمارستانی
بعد از عمل
پیشگیری از کرونا
پیشگیرزی از عفونت های بیمارستانی

آمار بخش در یک نگاه

تخت
0
هیات علمی
0
پرستار
0
کل پرسنل بخش
0
ارتباط با بخش
نظارت و کنترل زخم
بهبود کیفیت
کنترل عفونت
اعتبار بخشی
ایمنی بیمار

منوی موبایل